Human Rights Watch

multimedia newsroom

Çin: Sincan’da Kitlesel Takip ve Gözetim Nasıl İşliyor

Polisin kullandığı yazılımın “tersine mühendislik” yöntemiyle çözülmesi, fişleme ve takip stratejilerini açığa çıkardı

Wednesday 01 May 2019


(New York, 2 Mayıs, 2019) – İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch — HRW), bugün yayınladığı bir raporda, Çin’in yetkili makamlarının Çin’in batı Sincan Bölgesi’nde yaşayan Müslümanları kitlesel olarak takip etmek, gözetlemek ve keyfi olarak gözaltına almak için bir cep telefonu uygulaması kullandığını belirtti.

Çin’in Baskı Algoritmaları: Sincan’da Polis Tarafından Kullanılan Takip ve Gözetim Yazılımını Tersine Mühendislik Yöntemiyle Çözmek” başlıklı 68 sayfalık rapor (rapor özetinin ve tavsiyelerin Türkçe çevirisi mevcuttur), hükümetin, “Terörist Şiddete Darbe Vur” kampanyası kapsamında 13 milyon Türki Müslümanı giderek artan baskılara maruz bıraktığı Sincan’daki takip ve gözetim devletine ilişkin yeni kanıtlar sunuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sincan’da kullanılan ve insanlar hakkında toplanan bilgileri bir araya getirerek, potansiyel tehdit olarak görülen kişileri mimleyen kolluk programı Entegre Ortak Operasyon Platformu (Integrated Joint Operations Platform — IJOP) ile bağlantı kurmak için görevlilerin yararlandığı cep telefonu uygulamasını, tersine mühendislik yöntemiyle, 2018 Ocak’ı ile 2019 Şubat’ı arasında çözmeyi başardı. Söz konusu dönemde kamuoyunun erişimine açık olan programın tasarımını inceleyen İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sincan’daki yetkililerin sıradan insanlar hakkında çok miktarda ve çeşitlilikte bilgi toplamakta olduklarını tespit etti.

MORE LATEST NEWS
ALL STORIES

#MeToo Movement’s Second Anniversary

Monday 14 October 2019

Length 02:40

1 0 0 0 0 0
Brussels: Innovative Mental Health Support

Thursday 10 October 2019

Length 03:25

3 0 0 0 0 0
Afghanistan: Little Help for Conflict-Linked Trauma

Monday 07 October 2019

Length 01:18

1 0 0 9 0 0
Guinea: A Decade Later, No Justice for Massacre

Wednesday 25 September 2019

Length 02:32

2 0 0 0 0 0
World Leaders: Stand for Democracy and Human Rights at UNGA

Tuesday 24 September 2019

Length 00:26

1 0 0 0 0 0
Indonesia: Indigenous Peoples Losing Their Forests

Sunday 22 September 2019

Length 05:02

3 0 12 0 0 0
Tajikistan: Barriers to Aid for Domestic Violence Victims

Thursday 19 September 2019

Length 04:59

3 0 0 7 0 0
Brazil: Criminal Networks Target Rainforest Defenders

Tuesday 17 September 2019

Length 07:04

3 0 6 0 0 0
Nigeria: Military Holding Children as Boko Haram Suspects

Tuesday 10 September 2019

Length 01:37

2 0 0 3 0 0
France: Immigrant Children Being Denied Protection

Thursday 05 September 2019

Length 03:46

2 0 0 0 0 0
US: Meatpacking Workers' Rights Under Threat

Wednesday 04 September 2019

Length 01:03

1 0 0 0 0 0
Lebanon: End Systemic Discrimination Against Transgender Women

Tuesday 03 September 2019

Length 02:54

1 0 0 0 0 0
Nigeria: Anguish, Poverty Confront Trafficking Survivors

Tuesday 27 August 2019

Length 01:47

1 0 0 1 0 0
Georgia: Worker Rights, Safety at Risk

Thursday 22 August 2019

Length 01:00

1 0 2 0 0 0
Colombia/Venezuela: Attacks on Civilians in Border Area

Thursday 08 August 2019

Length 01:53

2 0 5 0 0 0
South Africa: Decriminalize Sex Work

Wednesday 07 August 2019

Length 05:08

3 0 0 0 0 0
Equatorial Guinea: Coup Trial Travesty of Justice

Friday 02 August 2019

Length 03:22

2 0 0 0 0 0