Human Rights Watch

multimedia newsroom

Myen mungdan: Miwa Mungdan De ‘Num Ningnan’ Zawn Zawn Dut Sha Hkrum Ai Hpawmi Ni Hte Hkawnji Ni

Asuya chyasi, majan tsin-yam hte Miwa mungdan a ‘num, la masha jahpan gang hkat ai lam’ ni gaw hkum shan roi rip hkam na mayam shajat ya ai wan shat byin nga ai.

Wednesday 20 March 2019


(Yangon, March 21, 2019) – ‘Myen hte Miwa asuya ni gaw, Wunpawng amyu shayi hpawmi ni hte hkawnji ni hpe ‘num ningnan’ zawn zawn Miwa mung de dut sha hkrum ai lam ni hpe n lu jahkring nga ai’ nga nna, HRW a sumtang hta madi madun da nga ai. “Ma Shawng Shangai Ya U, Ngut Jang Nang Hpe Anhte Dat Dat Na: Miwa mung de dut sha hkrum ai Myen mungdan na Wunpawng shayi (num ningnan) ni,” ndai sumtang hta Jinghpaw mung hte Sam mung dingdung ginra ni kaw na, Wunpawng amyu shayi hpawmi ni hte hkawnji ni hpe hkum shan roi rip hkam na mayam shatai na matu, dut sha nga ai lam hpe tang madun da nga ai re. Shanhte kam da ai masha ni nan, shanhte hpe Miwa ga de bungli nga ai nga nna, woi sa nhtawm, jahtum e gaw, US$3,000 - $13,000 lapran hte sha, Miwa la ni kaw dut sha kau ai re nga nna, lawt pru wa ai ni tsun ai. Miwa ga du yang, shanhte hpe gawk kata kaw sharawng da nna, ma hkum byin ai ten du hkra, roi rip da ma ai re.

MORE LATEST NEWS
ALL STORIES

Philippines: Lasting Harm to Children from ‘Drug War’

Wednesday 27 May 2020

Length 04:16

4 0 0 0 0 0
Venezuela: Urgent Aid Needed to Combat Covid-19

Tuesday 26 May 2020

Length 01:35

1 0 0 0 0 0
Myanmar: Imagery Shows 200 Buildings Burned

Monday 25 May 2020

0 0 0 0 4 0
Burkina Faso: Armed Islamists Attack Education

Tuesday 19 May 2020

Length 01:00

1 0 6 0 0 0
If Not Now, When?

Thursday 07 May 2020

Length 03:36

3 0 10 0 0 0
Into the Abyss

Monday 04 May 2020

Length 00:50

5 0 5 0 2 0
Greece: Refugees Working to Protect Moria Camp from Covid-19

Wednesday 22 April 2020

Length 02:16

1 0 0 0 0 0
Guinea: Dam Displacement Destroys Livelihoods

Thursday 16 April 2020

Length 02:12

2 0 0 0 0 0
Zimbabwe: Unsafe Water Raises COVID-19 Risks

Wednesday 15 April 2020

Length 03:51

3 0 0 0 0 0
Kids Talk Coronavirus

Thursday 09 April 2020

Length 02:20

1 0 0 0 0 0
COVID-19 Response Update

Tuesday 07 April 2020

Length 02:01

1 0 0 0 0 0
Latin America: Cut Prison Crowding to Fight COVID-19

Thursday 02 April 2020

Length 00:55

1 0 0 0 0 0
COVID-19 : A Human Rights Perspective

Wednesday 01 April 2020

Length 01:57

1 0 0 0 0 0
Ohio, Texas Use COVID-19 to Stop Abortions

Friday 27 March 2020

Length 00:33

1 0 0 0 0 0
Hungary’s Orban Uses Pandemic to Seize Unlimited Power

Wednesday 25 March 2020

Length 01:00

1 0 0 0 0 0
People are Mobilizing to Help During the COVID-19 crisis

Monday 23 March 2020

Length 01:48

1 0 0 0 0 0
Egypt: Security Forces Disappear, Torture Children

Monday 23 March 2020

Length 02:30

1 0 4 0 0 0