Human Rights Watch

multimedia newsroom

Ελλάδα: Τα Ασυνόδευτα Παιδιά Μετανάστες Μένουν Απροστάτευτα

Εξαιτίας των πλημμελών διαδικασιών, όσα βρίσκονται στη Λέσβο διατρέχουν Κίνδυνο Κακοποίησης

Thursday 20 July 2017

(Αθήνα, 20 Ιουλίου 2017) – Τα ασυνόδευτα παιδιά μετανάστες στη Λέσβο ταυτοποιούνται εσφαλμένα ως ενήλικες και στεγάζονται μαζί με ενήλικες που δεν είναι συγγενικά τους πρόσωπα, γεγονός που τα καθιστά ευάλωτα στην κακομεταχείριση και τους στερεί την πρόσβαση στην ειδική φροντίδα που χρειάζονται, ανέφερε σήμερα η Human Rights Watch. 

«Η εσφαλμένη ταυτοποίηση των ασυνόδευτων παιδιών μεταναστών ως ενήλικες στη Λέσβο δημιουργεί πραγματικά προβλήματα, όπως για παράδειγμα το ότι τα στεγάζουν μαζί με ενήλικες, μη συγγενικά τους πρόσωπα, και τους στερούν την φροντίδα που χρειάζονται,» ανέφερε η 
Eva Cossé, ερευνήτρια της Human Rights Watch, υπεύθυνη για την Ελλάδα. «Οι ελληνικές αρχές πρέπει να αναλάβουν την ευθύνη για τη σωστή ταυτοποίηση των ασυνόδευτων παιδιών και να τους παράσχουν την προστασία και την φροντίδα που χρειάζεται κάθε παιδί.»

Σε επισκέψεις στη Λέσβο από τις 22 έως τις 28 Μαΐου και από τις 27 έως τις 30 Ιουνίου του 2017, η Human Rights Watch μίλησε με 20 παιδιά, κάποια από τα οποία ήταν έως 15 ετών, που είχαν καταγραφεί εσφαλμένα ως ενήλικες από τις ελληνικές αρχές. 

MORE LATEST NEWS
ALL STORIES

Pakistan: Garment Workers’ Rights at Risk

Tuesday 22 January 2019

Length 2:20

2 0 0 0 0 0
Libya: Nightmarish Detention for Migrants, Asylum Seekers

Monday 21 January 2019

Length 01:36

1 0 0 5 0 0
World Report 2019: Reversing Autocrats’ Attacks on Rights

Thursday 17 January 2019

Length 02:17

2 0 0 0 0 0
Venezuela: Suspected Plotters Tortured

Wednesday 09 January 2019

Length 01:50

2 0 0 0 0 0
US: Fears of Prescribing Hurt Chronic Pain Patients

Tuesday 18 December 2018

Length 05:20

3 0 4 0 0 0
Greece: Violent Pushbacks at Turkey Border

Monday 17 December 2018

Length 00:50

1 0 0 0 0 0
Kenya: Harassment of Environmental Activists

Monday 17 December 2018

Length 03:04

2 0 0 0 0 0
Colombia: New Groups Killing Afro-Colombians

Thursday 13 December 2018

Length 01:36

2 0 0 0 0 0
Russia: Adult Prospects Dim for Youth with Disabilities

Thursday 06 December 2018

Length 005:00

2 0 0 0 0 0
Ukraine: Barriers to Free Movement for Older People

Thursday 29 November 2018

Length 01:10

2 0 4 0 0 0
US: Cervical Cancer Deaths Up for Black Women

Wednesday 28 November 2018

Length 05:18

3 0 2 0 0 0
Florida: HIV Care Lacking for Transgender Women

Tuesday 20 November 2018

Length 04:19

3 0 0 0 0 0
Israel: Airbnb to End Settlement Rentals

Tuesday 20 November 2018

Length 03:32

2 0 0 0 0 0
Dominican Republic: Abortion Ban Endangers Health

Monday 19 November 2018

Length 4:44

3 0 4 0 0 0
Venezuela: Numbers Highlight Health Crisis

Thursday 15 November 2018

0 0 26 0 1 0
Pakistan: Girls Deprived of Education

Tuesday 13 November 2018

Length 06:52

2 0 6 0 0 0